Nu är jag med minsann...
I morgonbitti 04.30 står mobiltelefonen på väckning. Ska jag orka äta frukost så tidigt?
Sent om sider kom jag med till Södertälje. Med startnr 4. Klassen startar kl 8, sekretariatet öppnar 07 och då måste jag vara där. Hästen får ju inte packas ur trailern innan jag uppvisat det gröna kortet, tävlingslicensen och Varres vaccinationer. Zandra följer med och kanske också min Malin som behöver något annat att tänka på. Jag tror inte att Emellie följer med hon skulle dricka vin i kväll. Vin m.m. drack Vonne igår kväll så hon pallar inte att följa med i morgon :) Enl FB så mådde hon ungefär lika som dagen efter jag fyllde 40... Då VET jag hur hur mått tidigare idag. Hoppas det gett med sig vid detta laget :)
Startlistan för morgondagen
Sent om sider kom jag med till Södertälje. Med startnr 4. Klassen startar kl 8, sekretariatet öppnar 07 och då måste jag vara där. Hästen får ju inte packas ur trailern innan jag uppvisat det gröna kortet, tävlingslicensen och Varres vaccinationer. Zandra följer med och kanske också min Malin som behöver något annat att tänka på. Jag tror inte att Emellie följer med hon skulle dricka vin i kväll. Vin m.m. drack Vonne igår kväll så hon pallar inte att följa med i morgon :) Enl FB så mådde hon ungefär lika som dagen efter jag fyllde 40... Då VET jag hur hur mått tidigare idag. Hoppas det gett med sig vid detta laget :)
Startlistan för morgondagen
Klass 2 - Dressyr Lätt B:2 Preliminär | |||
40 anmälda | |||
Överdomare: Eva Rydström | |||
Tävlingsledare: Annie Olsson | |||
Domare C: Berit Norberg | |||
Startnr | Ryttare | Häst | |
Uppfödare | Härstamning | Hästnr | |
1 | Malin Börjesson | Dee Saronno (SWB) | |
Stora Ekeby RK | Londonderry - Ganesco | 17 | |
2 | Irene Löwegren | Alegro | |
Södertälje RK | Aledo - Beach Boy | 1 | |
3 | Maria Magnusson | Platina Keys (SWB) | |
Tyresö RF | Eighty Eight Keys xx - Napoleon | 49 | |
4 | Anna Öberg | Varians (36) (SWB) | |
Waxholms FRK | Vivaldi - Ceylon | 66 | |
5 | Lena Olsson | Munsboro Mullaney | |
Södertälje RK | 43 | ||
6 | Karin Birkehammar | James Longstreet | |
Botkyrka RS | Long John - Stratos | 31 | |
7 | Maja Jürgensen | Don o Wan | |
Södertälje RK | Don Romantic - Warsteiner | 20 | |
8 | Anna Fors | Lillbullen xx | |
Södertälje RK | Funambule xx - Persian Bold xx | 34 | |
9 | Emma Fredin | Sir Davy | |
Östra Sörmlands L | Okänd | 60 | |
10 | Annica Queckfeldt | Rosso | |
Södertälje RK | Rosario - Glorieux | 55 | |
11 | Elin Jacobsson | Quattro | |
Södertälje RK | 50 | ||
12 | Therese Söderlund | Zatsa (SWB) | |
Botkyrka RS | Fontaine - Royal Whip xx | 72 | |
13 | Tina Wiséen | Marshmallow | |
Stäketryttarnas Hä | Marwin - Ramiro Son | 40 | |
14 | Ankie Hilmerby | De Nie | |
Björklinge RF | De Niro - Condor M | 15 | |
15 | Eva Karlström | Flymens Classic (SWB) | |
Södertälje RK | Maistic (ex Maestro) - Kaliber | 24 | |
16 | Rebecca Jarmeús | Scheherazade | |
Waxholms FRK | Destino II - Camborio XIII | 58 | |
17 | Alexandra Netterberg | Welgrana | |
Mälarhöjdens RS | Weltano - Grafenburg | 67 | |
18 | Kajsa Jonson | Ginza | |
Södertälje RK | Gigolo (SWB) - Don Gregory | 28 | |
19 | Marita Linnell | Ozzy (SWB) | |
Livdragonerna | Saigon (ex Swingo) - Amiral | 47 | |
20 | Maria Sjöö | Django | |
Strömsholms RSF | Davignon II - Disco-Star | 19 | |
21 | Hanna Jansson | Roxy Music | |
Mälaröarnas RK | Rubinrot - Lester | 56 | |
22 | Sandra Larsson | Robyn | |
Södertälje RK | Robin Z - Eminent | 74 | |
23 | Marika Jederud | Furillo | |
Nynäshamns RK | Electro - Cosmos xx | 27 | |
24 | Anna Fors | Francis Rivis | |
Södertälje RK | Midyan - Sharpen Up | 26 | |
25 | Anna-Karin Renberg | Caf Drambuie | |
Södertälje RK | Dressage Royal | 6 | |
26 | Robin Forsfält | Matricz (SWB) | |
Årsta-Runsten | Vermouth - Flamingo | 41 | |
27 | Emma Larsson | Kristal Rose | |
Hogsta DR | De Niro - Martini | 32 | |
28 | Annika Jansson | Hugo Boss | |
Waxholms FRK | okänd - okänd | 30 | |
29 | Dorota Leopoldsson | Nakella (50)(SWB) | |
Waxholms FRK | Nactus - Urbino | 44 | |
30 | Sofia Qvarfordt-Jarl | Willow 224 | |
Årsta-Runsten | Werenfels - Lesoto | 68 | |
31 | Annie Olsson | Wilma | |
Södertälje RK | E. Gidron - Trafaret | 69 | |
32 | Elisabeth Braun Ramnitz | Request | |
Botkyrka RS | Respect - B | 53 | |
33 | Catarina Magnusson | Rebell | |
Lejondals RF | Rich Charly - Dozent | 52 | |
34 | Eva-karin Dinehage | Skjoldhöjs Cassini | |
Säfva Ridklubb | Casino - Claudie Damsgård | 61 | |
35 | Karolina Kempe | Reality | |
Södertälje RK | Be my cheaf xx - Formidable xx | 51 | |
36 | Tony Tellné | Lord Aleatico (SWB) | |
Södertälje RK | Lord Sinclair III - Weltmeyer | 36 | |
37 | Irene Von RosenEklund | Guldviva | |
Enskede RS | Vivaldi - Koliber ox | 29 | |
38 | Lycke Rydström | Leo Löwenherz | |
Siggesta R | Landor S - Landsdown | 33 | |
39 | Emma Häggblom | Cameron | |
Waxholms FRK | Silbersee - Rolex ox | 7 | |
40 | Hanna Pauli | Ella | |
Stora Wäsby FRK | Eighty Eight Keys xx - Ambassadeur | 22 | |
till toppen |
Kommentarer
Postat av: Sara
Go for it!
Hoppas att allt gått bra med lastning, ridning och din(a)grooms... kramen från syster
Trackback